لینک بیلدینگ چیست (link building) ؟|بک لینک چیست backlink

لینک بیلدینگ چیست؟

لینک بیلدینگ چیست (link building) ؟|بک لینک چیست backlink

شاید این کلمه زیاد به چشمتون خورده و به طور کامل هنوز باهاش اشنا نباشید بک لینک چیست این واژه به روش های مختلفی در سئو و بهینه سازی تعریف شده هر کسی به طرز نگاه خودش به این کلمه نگاه کرده هر کسی از ظن خود شد یار من. امروز لینک سازی هدفمند شاید خیلی دشوار تر از گذشته شده است و خیلی سخت بتوان فهمید چگونه میتوان رفتار خزنده ها را بررسی کرد و به یک لینک بیلدنگ قابل قبول رسید اما به طور کلی لینکی موثر است که طبیعی باشد هر چقدر که لینک شما طبیعی تر و از روی محتوا قوی شما باشد موفقیت شما بیشتر است و به قول Rand Fishkin آنالیز گر حرفه ای سایت موز میگویید لینک که در داخل متن و مرتبط  Relations با موضوع شما باشد متواند اثر شگفتی روی رتبه کلمه کلیدی شما در جستجو موتورهای جستجو داشته باشد.خوب بعضی دوستان میگن به لینک های که به صورت فالو و نوفالو به سایت شما به صورت یک طرفه لینک بدهند را بک لینک چیست میدانند بعضی از دوستان به تعداد لینک های که باعث محبوبیت سایت و افزایش رتبه سایت به صورت یک طرفه و فالو میدانند بعضی دیگر میگویند  باید مطابقت با موضوع شما ایجاد میشود را تعریف میکنند یا بعد از به روز رسانی گوگل بعضی دوستان میگویند به لینک های که به طور طبیعی ساخته میشود و به دور از افراط است گفته میشود و در سایتی دیدم که نوشته بود به لینک های که به صورت یکطرفه و بلند مدت منظور استقرار یافته که مرتبط با مطالب سایت شما به صورت یک طرف ایجاد میشود گفته میشود به طور کلی به لینک های فالو و نوفالو(با تاثیر کمتر نسبت به فالو)که به صورت یک طرفه چه مرتبط و کم مرتبط(تاثیر کمتر نسبت به مرتبط) که استقرار خوبی داشته باشد و دائم بماند(در صورت حذف تاثیر منفی میگذارد) و سایت مورد نظر  اسپمر یا جریمه نشده باشد و به طور طبیعی ایجاد شودکه باعث افزاریش رتبه و محبوبیت سایت میشود بک لینک گفته میشود به طور کلی لینک بیلدینگ بسیار تخصصی گاهی یک لینک در یک سایت میتواند جای هزاران link بی فایده را بگیرد نتیجه میگیریم به تعداد نیست به کیفیت است خود چگونه backlink ایجاد کنیم بزارید چند تا واژه رو تعریف کنیم تا بتوانیم تخصصی تر صحبت کنیم.

دامین اتوریتی DOMAIN AUTHORITY:

به قدرت دامنه گفته میشود که بعد از اینکه اینکه page rank دیگر بروز نشد جایگزین ان شد  backlink های که به ریشه سایت برمیگردند و … اشاره دارد و توسط سایت موز بررسی میشود.همچنین میتوانید از سایت majestic و ahrefs استفاده کنید.

پیج اتوریتیPAGE AUTHORITY بک لینک چیست:

به قدرت سایت در ایندکس کردن مطالب در صفحات اول گوگل گفته میشودو به روز رسانی خود محتوا link building قوی که بین صفحات تقسیم میشود و … بستگی دارد البته نظرات درباره این بسیار زیاد است این فاکتور هم توسط سایت موز بررسی میشود.

3-تراست رنکTrust rank :

به ضریب گفته میشود که نشان اطمینان سایت به google را نشان میدهد اهمیت زیادی دارد و برای افزایش ان باید از بک لینک های اموزشی edu و دولتی gov استفاده کنید برای بدست اوردن ان از seomastering استفاده کنید.خوب دوستان زیاد سرتون درد نیارم خوب چگونه لینک بیلدینگ کنیم  برای ایجاد سایتی مناسب است که ایندکس مطالب ان در google مناسب باشد دامین و پیج اتوریتی مناسبی داشته باشد و تراست رنک ان هم نسبتا مناسب باشد مرتبط با سایت شما یا بی ربط نباشد بازدید کننده مناسب و به صفحات اول google نزدیک تر باشد حال روش های ایجاد بکلینک را شرح میدهیم برای link building شاید روش های زیاد وجود داشته باشد اما روش ارسال نظر به صورت فالو و نوفالو ایجاد مقاله در سایت های دیگر و گذاشتن لینک در بطن متن به صورت نوفالو البته مطلب تکراری نباشد استفاده از داریکتوری ها استفاده از فروم های استفاده از شبکه ای اجتماعی که بسیار مهم است در سایت های مهم که گوگل توجه فراوان به ان دارد و … میتوان نام برد البته این مبحث بسیار سنگین است و به حوصله این مطلب نمیرسد.

فالو و نوفالو بود نبک لینک چه تاثیری دارد

شاید شما بارها شنیده باشد که بک لینک های نوفالو تاثیر ندارند و کلا لینک های نوفالو Nofollow را در نظر نمیگرند اما به طور کلی و نظر برخی از متخصصان بهینه سازی سایت لینک های نوفالو مکمل لینک های فالو dofollow هستند و تاثیر خوبی روی رشد سایت دارند و هر نوع لینک نوفالوی یکسان نیست و به روند طبیعی بود لینک سازی بسیار کمک خواهد کرد شما فرض کنید تمام لینک بیلدینگ شما نوفالو باشد یا فقط فالو باشد پس هر دوی این لینک های برای پیشرفت در موتورهای جستجو موثر هستند البته لازم به ذکر است که لینک های فالو تاثیر بسیار بهتری نسبت به نوفالو دارد.

مزایای استفاده از لینک بیلدینگ

گاهی دیده میشود که به غیر از اینکه دوستان برای ریشه دامنه backlinks ایجاد کنند برای مطالب هم ایجاد میکنند که کاری بسیار خوبی است بعضی دوستان وقتی مطلبی را ایجاد میکنند و میبینند صفحه سوم است انرا رها کرده و سراغ مطلبی بعدی میروند اما بعضی از دوستان با لینک بیدینگ چه در داخل سایت (on page seo)و چه در بیرون سایت(off page seo) به ایجاد لینک برای ان مطلب میپردازند تا بالاخره به صفحه اول گوگل میرسند شما اگر 100 مطلب داشته باشید که صفحه چهارم باشد بهتر است یا 10 مطلب در صفحه اول میبینید لینک بیلدینگ خیلی مهم تر از چیزی است تصور میکنید حال شاید از خود بپرسید ایجاد بک لینک چیست برای کلمه کلیدی خاص یا به صورت کلی اگر نظر بنده را میخواهید به طور کلی چرا من بعضی از دوستان را دیده ام که با افراط گراییی روی یک کلمه خاص به ایجاد بکلینک دست میزند این عمل هم خطرناک است که باعث پنالتی شدن و جریمه سایت میشود هم ریسک پذیرتر فکر کنید شما در 15 کلمه صفحه اول هستید وقتی یک کلمه شما به صفحه دوم برود چیزی از دست نمیدهد 14 کلمه دارید اما وقتی در یک کلمه رقابتی ایجاد به بکلینک میکنید بعد از مدتی link ایجاد نمیکنید وقتی به صفحه اول میرسید و افت میکنید و دیگر تمام!!!! شما کلا محو میشوید باهوش باشید تازه شما اگر سایت خود را به صورت کلی بهینه سازی کنید در ان یک کلمه هم بالا میایید اما با مدت زمان بیشتر  هوشیار باشید سعی کنید به صورت متناوب لینک ایجاد کنید از همه نوع  ایجاد کنید بعد از ارسال مطالب  ایجاد کنید متناسب با مطلب  ایجاد کنید گاهی یک مطلب احتیاجی زیاد ندارد نباید سایت مورد نظر اسپمر باشد یا زیاد لینک های خارجی داشته باشد سعی نکنید زیاد ایجاد کنید سعی کنید مرتبط و با قدرت ایجاد کنید بهتر است از سایت های ایرانی لینک بگیریند یا اگر از کشورهای دیگر میگیرید قدرتمند باشد من سایتی را میشناسم با تعداد کمی backlinks اما قوی در کلمه رقابتی بالا مثل طراحی سایت صفحه اول است عجول نباشید تقریبا سه ماه ول میکشد تا یک links اثر خود را بگذارد این عمل را رها نکنید باید صبور و باهوش باشید سایت خود را در موتورهای جستجو ثبت کنید همان گونه  ایجاد میکنید مطلب بگذارید سعی کنید لینک های را فقط فالو یا فقط نوفالو ایجاد نکنید چون اثر تخریبی دارد دیروز که داشتم سایت یکی از دوستان را انالیز میکردم دیدم 60 درصد لینک فالو دارد و 40 درصد نوفالو مراقب جریمه شدن سایت توسط گوگل باشید گاهی وقتها نظرات های بازدیدی اور ایجاد کنید یعنی در صفحاتی که بازدید فراوان دارد نظر بدهید که  بازدید ایجاد میکند.

نتیجه بک لینک چیست:

سعی کنید بک لینک نخرید ایجاد کنید گاهی با نظر دادن گاهی با شبکه های اجتماعی گاهی با ایجاد یک وبلاگ و… در ایجاد لینک زیاد روی نکنید لینک های با موضوع های که به سایت شما زبطی ندارن نسازید از سایت های بی کیفیت استفاده نکنید امیدوارم این اموزش سئو که تمام ان تایپ شده و از هیچ سایتی گرفته نشده و تمام مطالب از تجربیات بنده است استفاده کرده باشید موفق باشید علیرضا ادبی.

26 دیدگاه در “لینک بیلدینگ چیست (link building) ؟|بک لینک چیست backlink

 • مطلب بسیار مفیدی بود.. ممنون بابت سایت خوبتون و انتشار این مطلب
  مرسی

 • افزودن بخش «مطالب مرتبط» که لینک مطالب توش هست، میتونه در مورد سئو مفید باشه؟

  • به طور کلی میتونه مفید باشه اما زیاد روی نکنید بله میتونه هم برای کاربر هم برای مطالب مفید باشه.

 • چندتا بک لینک توی فروم ها گذاشتم. به نظر شما یه همچین لینک هایی با این روش نگارش مفیه یا نه؟

  • سلام امین جان اگر فقط از این روش استفاده کنید به جواب مطلوب نمی رسید اما میتواند مکمل خوبی باشد.

 • با سلام.
  دو تا سایت هستن که بک لینک های زیادی به سایتم دادند. یکی سایت که 9000 تا و دیگری که 3000 تا بک لینک به سایت من دادند. همش هم به صفحه اصلی سایتم دادند. سایت اولی از اون دسته از سایتهایه که مطالبش توسط ربات از وب جمع آوری میشه و بعید نیست که توسط گوگل اسپم شناخته شده باشه. ولی دومی سایت عادیه. قطعا این تعداد از بک لینک یکجا و با این روش تاثیری نداره ولی نمیدونم آیا ضرر هم داره یا نه؟ مثلا در موارد ذکر شده آیا هر دو مضر هستند و نیاز هست اونها رو disavow کنم؟

 • چند سوال درمورد ثبت بک لینک پرسیدم که از جمع جوابها به این نتیجه می رسیم که بک لینک فروم و بک لینک در کامنت ارزش زیادی نداره. ثبت لینک در دایرکتوری ها هم منسوخ شده. شبکه های اجتماعی هم بک لینک nofollow میدن و ارزش زیادی نداره. پس دیگه چه روشی برای ثبت بک لینک باقی میمونه؟ همه میگن باید مطالب مفید باشند تا وبمسترهای سایتها به اون لینک بدن که این موضوع خیلی کاربردی نیست چون هر چقدر هم مطلب مفید باشه وبمسترهای دیگر سایتها ازش استفاده می کنند بدون این که بهش لینک بدهند و از طرفی هم خیلی دیر بازده است. شرکتهای سئو، پروژههای معمولی رو در سه ماه انجام می دهند بدون این که این کارها رو انجام بدهند. پس اونا چکار می کنند؟

  • 1-لینک های نوفالو تاثیر دارند و مکمل بسیار خوبی هستن در بیشتر مواقع عالی هستن.2-بعضی از شبک های اجتماعی معتبر لینک های فالو با کلمه کلیدی میدهند.3-لینک سایت در سایت های ویکی که معتبر است بسیار مفید است و……

  • خواهش میکنم ابراهیم جان سعی کنید روش بهتری برای لینک سازی پیدا کنید که براتون مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *